Cellulit - jak pozbyć się wroga każdej kobiety?
Cellulit - jak pozbyć się wroga każdej kobiety?

Jak powstaje cellulit? 

Cellulit podzielić można na twardy (wodny) i miękki (tłuszczowy). Różnią się one nie tylko przyczyną powstawania, ale także metodami rozbijania go. 

Cellulit wodny powstaje głównie u osób, które trzymają regularną wagę. Pojawia się na skórze, gdy dochodzi do zaburzeń krążenia i przepływu limfy, a jego obecność manifestuje się nie tylko w postaci skórki pomarańczowej, lecz także obrzęku. Co ciekawe, cellulit zaliczany jest do chorób cywilizacyjnych, gdyż jego powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta obfitująca w sól i pikantne przyprawy. Czynnikiem podwyższającym ryzyko odkładania się wody i toksyn w tkankach w postaci cellulitu jest również przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Cellulit wodny jest łatwiejszy do rozbicia niż odmiana tłuszczowa - wystarczy bowiem usunąć nadmiar wody z organizmu, nie trzeba jednak likwidować komórek tłuszczowych. 

Cellulit tłuszczowy pojawia się głównie u osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste sprzyja jego szybszemu rozwojowi. Aby zwalczyć cellulit tłuszczowy, należy zrzucić zbędne kilogramy. Jest to pierwszy krok do przywrócenia naturalnego kształtu tkanki podskórnej - zlepione w grudki lipidy uciskające naczynia krwionośne powinny zostać rozbite w wyniku intensywnych ćwiczeń. 

 

Niezależnie od rodzaju cellulitu, jego tworzenie uwarunkowane jest hormonalnie. U niektórych kobiet zaczyna on rozwijać się już w okresie dojrzewania, a gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej - takie jak ciąża, antykoncepcja hormonalna lub menopauza - tylko przyspieszają jego rozwój. Istotne znaczenie mają również czynniki genetyczne - jeśli Twoja mama i babcia borykały się z tym problemem, jest duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz musiała. 

Etapy powstawania cellulitu 

  • Pierwszy stopień -  na tym etapie cellulit jeszcze nie jest widoczny gołym okiem. Potrzebne jest badanie pod mikroskopem, by stwierdzić uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Tkanka tłuszczowa jest rozłożona równomiernie, jednak tkanka podskórna zaczyna być mniej dotleniona i w efekcie tłuszcz łączy się w większe podgrupy.  
  • Drugi stopień - cellulit dalej jest niewidoczny gołym okiem, jednak pojawia się w momencie ściśnięcia skóry ud lub brzucha. Gdy siedzisz na twardym krześle, możesz zauważyć, jak skóra ud robi się lekko pofałdowana, widać rozpoczynające się w tkance podskórnej zmiany. Zaburzony zostaje przepływ krwi. 
  • Trzeci stopień - grudki stają się na tyle duże, by skórka pomarańczowa była dostrzegalna już gołym okiem, zwłaszcza przy sztucznym oświetleniu. Przy ściśnięciu skóry możesz odczuwać ból.
  • Czwarty stopień - jest to już zaawansowane stadium cellulitu. Skóra trzęsie się z nadmiaru pofałdowań, a podczas dotykania, grudki tłuszczu bardzo bolą, są wyczuwalne pod dłonią.

Jak walczyć z cellulitem? 

Pierwszym krokiem do walki z cellulitem, jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. W miarę możliwości należy ograniczyć spożycie soli, pikantnych przypraw i cukrów prostych, dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i rozpisanie diety odchudzającej. Powinna być ona niskokaloryczna, bogata w warzywa, nasiona i ryby. W spalaniu tłuszczu powinny pomóc dynamiczne ćwiczenia, zalecana jest duża ilość aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem może być podjęcie nowego hobby - bieganie, jazda na rowerze lub rolki. Nie zapominaj także o piciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie! Jeśli Twój cellulit ma podłoże wodne, musisz zadbać o to, by płyny nie odkładały się w tkance podskórnej, lecz były regularnie wypłukiwane. 

Kosmetyki i akcesoria pomocne w walce z cellulitem 

Nieoceniona w pielęgnacji ciała i w walce z cellulitem jest zwykła szczotka do masażu, najlepiej z twardego włosia - taka jak szczotka do masażu ciała Mokosh. Regularnie przeprowadzany masaż ciała pomaga rozbijać grudki tłuszczu tworzące się w warstwie podskórnej. Usprawnia się więc przepływ limfy w organizmie, co pozwala pozbyć się toksyn i nadmiaru wody - a tym samym cellulitu wodnego. Regularny masaż szczotką wspomaga też tworzenie nowych włókien kolagenowych i elastyny, przez co skóra staje się jędrna i gładka.  

W walce z cellulitem przydadzą się również regularnie wykonywane (2 razy w tygodniu) peelingi. Cząsteczki ścierne również pobudzają przepływ limfy i krążenie krwi, a także pomagają rozbijać złoża tłuszczu, które odpowiadają za nierówności skóry i nieestetyczny efekt skórki pomarańczowej. Najlepiej wybierać peelingi gruboziarniste. 
 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl